Pneumatyka to jeden z działów w inżynierii, gdzie bardzo dużą rolę odgrywa sprężone powietrze, bądź też inny gaz o podobnych właściwościach. To nośnik energii, który określa się jako czynnik roboczy, a więc czynnik, którego zadaniem jest transport ciepła na wyższy poziom. Schematy pneumatyki określa się graficznie. Opisane jest to za pomocą specjalnych symboli, które przy odpowiedniej wiedzy nie są trudne do odczytania.
Czym jest schemat pneumatyki?
Sprężone powietrze jest czynnikiem, który wykorzystuje się w wielu dziedzinach i jest bardzo często stosowane. Można je transportować na dużą odległość, a ważną cechą jest brak gwałtownego obniżenia, czy też podwyższenia temperatury. Stąd też wykorzystuje się je między innymi w przemyśle, budownictwie, czy też w transporcie.
Nawet w tym przypadku odpowiedni rysunek ma bardzo duże znaczenie, ponieważ istotne jest rozmieszczenie konkretnych elementów. Wiadome jest wówczas, w jaki sposób funkcjonuje dana instalacja. Można odczytać poszczególne źródła energii, które z elementów są kluczowe dla funkcjonowania i co odpowiada za cały proces.
To wszystko ma oczywiście na celu przekazanie podstawowych informacji.
Znaczenie schematu pneumatycznego
Schematy pneumatyki wykorzystuje się nawet w przypadku najprostszych czynności, nawet takich jak ekspres do kawy z ciśnieniem i proces jej przyrządzania. Oczywiście nawet w tym przypadku w schemacie może zabraknąć najważniejszych informacji, a celem jest możliwość sprawdzenia, w jaki sposób ten układ funkcjonuje. Dzięki temu można określić, jaką rolę ma tutaj sprężone powietrze.
Poza tym tego typu układy, schematy są bardzo ważne w procesie napraw, czy też różnych instalacji i dzięki temu można określić zależność pomiędzy samym urządzeniem, a jego mechanizmem. Aby poznać pozostałe podstawowe informacje przyda się na pewno dokumentacja, w której zapisane są aspekty techniczne.
Symbole schematu
Tak samo jak w przypadku innych schematów, tak i tutaj ważne jest to, aby był on jak najprostszy do odczytania i stworzony za pomocą prostych symboli. Jak zatem wygląda projektowanie pneumatyki? Tego typu schemat musi zawierać kilka niezbędnych elementów.
- źródło energii, a więc sprężarki, które są odpowiedzialne za proces tworzenia powietrza. Te są oznaczone konkretnymi symbolami
- zawory, które są elementami sterującymi i zazwyczaj w schemacie są oznaczone jako kwadrat
- siłowniki, które znajdują się w końcowej części schematu i są one określone jako element wykonawczy
Tego typu schemat czyta się od dolnej części w górę, a także od lewej do prawej strony. Tutaj poszczególne linie nie mogą się ze sobą krzyżować. Ważne jest to, aby określić kierunek przepływu powietrza. To w przypadku schematów prostych, natomiast jeśli mamy do czynienia z tymi trudniejszymi, wówczas warto rozrysować całość na kilku schematach, wówczas każdy z nich może zostać oddzielnie opisany i odczytanie każdego z nich może być o wiele łatwiejsze. Tu oczywiście należy określić, w którym miejscu doszło do podziału i który ze schematów jest kontynuacją poprzedniego.