Co warto wiedzieć o chińskim kalendarzu płci?

Kalendarz chiński płci to zapis, którego historia nie jest do końca znana. Istnieją dwie teorie, które mówią o jego pojawieniu się, jednak żadna z nich nie została udowodniona naukowo. Pomimo tego, że nie wiadomo do końca skąd się wziął i czy jego zapisy są słuszne, wiele osób decyduje się na jego zastosowanie, jeśli chodzi o planowanie płci przyszłego dziecka. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę i czy faktycznie warto? Na te pytania dotyczące chińskiego kalendarza ciąży i płci dziecka postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Czym różni się kalendarz chiński płci od kalendarza księżycowego?

Kalendarz chiński płci zakłada, że płeć dziecka zależy nie tylko od wieku matki, ale także od miesiąca, w jakim zostało poczęte. Właśnie na tych dwóch czynnikach oparto działanie zapisów kalendarza. Zanim jednak matka wyda ostateczny osąd co do płci malucha, powinna wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych kwestii. 

Pierwszą z nich jest fakt, że kalendarz jest spuścizną kultury chińskiej, czyli zupełnie innej od naszej. Warto mieć zatem na uwadze, że chiński kalendarz księżycowy podzielony jest na 12 lub 13 miesięcy, z których każdy ma równo po 28 dni. Miesiące, które występują w chińskim kalendarzu księżycowym opierają się na cyklach księżyca. Miesiąc w tym wypadku zmienia się wtedy, kiedy Księżyc, Słońce oraz Ziemia wyrównują się. Dokładnym środkiem każdego miesiąca jest pełnia.

W kalendarzu księżycowym można odnaleźć 24 terminy słoneczne. Każdy z nich wyznacza kolejnych 15 dni, kiedy to Słońce obraca się o 15°. Warto mieć na uwadze, że Nowy Rok wypada zupełnie inaczej w Chinach niż w Europie. Chiński kalendarz księżycowy zakłada, że za przyjście nowego roku odpowiadają ruchy Ziemi i Księżyca. Oznacza to, że Chiński Nowy Rok zazwyczaj przypada na połowę stycznia albo lutego.

Wiek a chiński kalendarz księżycowy

Mając powyższe na uwadze, należy zaznaczyć, że w chińskim kalendarzu księżycowym także wiek jest zupełnie inaczej odczytywany, niż w stosowanym w Europie kalendarzu gregoriańskim.

Chińska kultura zakłada bowiem, że dziecko, które dopiero się urodziło w chwili przyjścia na świat uznawane jest za jednoroczne. Różnica ta wynika z tego, że Chińczycy dodają do wieku dziecka także czas, w którym przebywało ono w łonie matki.

Copyright NewsRoom 2024
Shale theme by Siteturner