Notariusz (Sosnowiec) to jeden z częściej odwiedzanych usługodawców. Jest zawodem zaufania publicznego, co sprawia, że klienci wymagają od niego wiele więcej. Każda z jego usług musi być świadczona według szczegółowych zapisów ustawy. Co należy do czynności notarialnych i usług kancelarii?
Szukając kancelarii notarialnej (Sosnowiec) należy pamiętać, że notariusz musi być obecny podczas spisywania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo do notariusza należy udać się także przed ślubem, gdy przyszli małżonkowie chcą podpisać intercyzę. Oprócz tego z usług notariusza trzeba skorzystać, gdy potrzebne są odpisy lub tłumaczenia ważnych dokumentów.
Co należy do czynności notarialnych?
Kancelaria notarialna (Sosnowiec) to miejsce, w którym możesz:
- poprosić o sporządzenie aktu notarialnego, np. dla nieruchomości;
- sporządzisz wyciągi z dokumentów;
- otrzymasz poradę prawną z zakresu prawa spadkowego i/lub prawa nieruchomości;
- otrzymasz pomoc podczas zmiany praw własności nieruchomości:
- uzyskasz pomoc w tłumaczeniu dokumentów;
- otrzymasz pomoc w zakresie europejskiego prawa spadkowego;
- będziesz mógł sporządzić draft umowy między firmami lub przygotować wzory oświadczeń.
Wszystkie ww. czynności wskazują na to, co może zrobić notariusz, ale czy jest coś, czego zrobić nie może? Oczywiście tak jak prawnik czy sędzia, notariusz (Sosnowiec) nie może wykonywać pewnych czynności takich jak m.in. uzyskiwanie dodatkowych korzyści za wykonywane czynności notarialne oraz wynagradzać w jakikolwiek sposób osób, które nie współpracują z kancelarią.
Od czego zależy cena usług notarialnych?
Ceny usług notariuszy często zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wynagrodzenie notariusza. Kolejnym podatek VAT wynoszący 23%. Następny czynnik mający wpływ na cenę usług notarialnych to opłaty odprowadzane do odpowiednich instytucji (głównie sądy) oraz podatek od darowizn i spadków, i innych czynności prawnych.
Najlepszy notariusz: Sosnowiec
W Sosnowcu działa wiele kancelarii notarialnych, jak więc wybrać najlepszą? Sposobów na znalezienie dobrego notariusza jest kilka – szukanie w internecie, wybranie poleconej przez znajomego czy pracodawcę lub sugerując się wyborem drugiej strony transakcji. Niektórzy notariusze świadczą porady prawne bezpłatne w ramach dyżurów w urzędzie miasta lub, wspierając organizacje pożytku publicznego. Warto pamiętać, że dobry notariusz zawsze udzieli szczegółowych informacji na temat opłat i świadczonych czynności notarialnych.