System podatkowy w Norwegii różni się nieco od tego, który znamy w Polsce. Dlatego każdy, kto pracuje w tym kraju, może mieć trudności z rozliczaniem podatku. Jak sobie poradzić? Co powinniśmy wiedzieć o podatkach w Norwegii? Jakie podatki muszą płacić Polacy? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Jakie podatki trzeba płacić w Norwegii?
Rok podatkowy w Norwegii trwa dokładnie tyle samo co w Polsce, a więc od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Mamy też podobny czas na dokonanie rozliczeń, ponieważ w Norwegii również podatnicy mogą to zrobić do końca kwietnia. Jednak warto wiedzieć, że same podatki w norwegii dla polaków już są zupełnie inne. Przy podstawowym podziale wyróżniamy podatki bezpośrednie i pośrednie.
Podatki pośrednie to VAT i podatki akcyzowe, czyli te, które są naliczane do towarów i usług w momencie ich produkcji, sprzedaży, eksportu lub importu. Podatki bezpośrednie to te, które płaci się bezpośrednio do urzędu skarbowego. Dlatego do podatków bezpośrednich możemy zaliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od darowizn, spadków, czy podatek od nieruchomości.
Ile wynoszą podatki w Norwegii?
W wielu krajach, tak i w Norwegii, podatki obliczane są z uwzględnieniem progów podatkowych. Jeśli zostaną przekroczone, to wtedy podatnik jest zobowiązany do tego, by zapłacić wyższe kwoty podatku. Ile zatem dokładnie będą wynosić podatki w norwegii dla polaków? To już należy ustalić indywidualnie, ale przykładowo za rok 2020 progi podatkowe w Norwegii wynosiły do 180 800 NOK i wówczas nie trzeba było obawiać się wyższych kosztów.
Pierwszy próg wynosił powyżej 180 800 NOK i wtedy trzeba było zapłacić więcej o 1,9% podatku. Drugi próg wynosił 254 500 NOK i każdy, kto osiągnąć wyższe dochody musiał zapłacić o 4,2% więcej podatku. Przy trzecim progu mówi o dochodach do 639 750 NOK i kwotach wyższych o 13,2%, zaś przy czwartym o dochodach od 999 550 NOK i podatku podwyższonym o 16,2%.
A co ze zwrotem podatku w Norwegii?
Stawki podatkowe w Norwegii nie prezentują się zbyt dobrze, ale tylko z pozoru. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że Norwegia posiada bardzo dobrze rozbudowany system ulg oraz odliczeń podatkowych. Dzięki temu wielu pracowników, w tym również polskich może liczyć na zwrot podatku. Jak zatem obniżyć podatki w norwegii dla polaków? Na pewno warto pamiętać o uldze pendler, czyli tej, która dedykowana jest dla pracowników zagranicznych.
W jej ramach można uzyskać zwrot kosztów poniesionych za mieszkanie, żywność, czy nawet kosztów, które pokrywa się z tytułu podróży pomiędzy Polską a Norwegią. Do tego chodzą też liczne odliczenia dla rodziców, którzy wychowują dzieci i ponoszą z tego tytułu koszty. Odpis rodzicielski może obejmować koszty przedszkola, opiekunki, czy zajęć dodatkowych dla dzieci. Dodatkowo można też zmniejszyć podatek, gdy mamy na sobie kredyty lub skorzystać z odpisu z tytułu środków zgromadzonych na BSU i wielu innych.